1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Tångahed 2009

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Skicka gärna in finalbilder och finalresultat till webmaster [at] svvk.se


RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bilder som saknas till webmaster [at] svvk.se

AFGHANHUND
Domare Jayne Edwards

BIR DK UCH NO UCH NZ CH SE UCH WW-09 Star't Cutting Trax Of Jhanzi BIM Gold'n Copper She's A Rainbow
CERT
BH-2 DK UCH SE UCH Yhazin Down To Earth BT-2 C.I.B DK UCH FI UCH KBH V-08 SE UCH Xciting Stare N' Whisper 
BH-3 Mandinah Hard Act To Follow
CERT CHAMPIONAT
BT-3 C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-07 SE UCH Xciting Feel Free To Stare
BH-4 Gold'n Copper Hot As Hell BT-4 FI V-08 NORD JV-07 NORD UCH Mandinah Hopeless Whisper
BH-R CERT SE UCH Jangel's Back In Black BT-R Mandinah Irresistible Whisper


AZAWAKH
Domare Pascal Thiery

BIR Dassara Pluto Jaouhara-Sahel
CERT
BIM Kel Tamaschek Bani-Bangou
CERT
BH-2 FI UCH NO UCH SE UCH SE V-07 Py's Awambo BT-2 Beydira Idi N'Illeli
BH-3 - BT-3 FI UCH SE UCH Zounadu Amaharzounadu
BH-4 - BT-4 Zounadu Amshishzounadu
BH-R - BT-R -


BORZOI
Domare Lyn Appleby

BIR NO UCH NO V-07 SE UCH Borscana Unreal BIM Ulfur Astra
CERT CHAMPIONAT
BH-2 C.I.B DK UCH FI UCH SE UCH Jelistaz Painted Pilgrim  BT-2 Japejukan Krasivaja Kira 
BH-3 Ulfur Aeglos
CERT
BT-3 C.I.B DK UCH KBH V-08 NO V-07 NORD UCH Borscana Vulturine
BH-4 Ulfur Aladdin BT-4 SE UCH Dimitrow's Indanga
BH-R Jelistaz Royal Jackpot BT-R Ulfur Amulett


CIRNECO DELL' ETNA
Domare Pascal Thiery

BIR C.I.B NORD UCH Boxing Helena's Gommaetro BIM -
BH-2 -  BT-2 - 
BH-3 -  BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -


FARAOHUND
Domare Pascal Thiery

BIM FI UCH NO UCH SE UCH Antefa's Nimrod BIR C.I.B KBH V-07 NORD UCH NORD V-08 SE V-07 Chassellis Dehra Ta'Ziffa 
BH-2 INT&NORD&NO&HU&SL UCH KBH V-06-07-09 NO V-08 NORD&SE V-07 WW&NORD&SE V-08 WW-09 Northgate's As You Like It  BT-2 SE UCH Siphra's Through It All
BH-3 Ruxxana Ram Nar
CERT CHAMPIONAT
BT-3 C.I.B DK LCCH DK UCH NO UCH SE LCCH SE UCH Faouziah's Cleopatra
BH-4 INT UCH NORD UCH Enigma Leading Story BT-4 Siphra's Love Of Freedom
CERT
BH-R FI UCH NORD V-05 SE UCH Siphra's Pied Piper BT-R Xemxija Dellamorte Dellamore


GALGO ESPANOL
Domare Pascal Thiery

BIR NO UCH SE UCH Warlock's Leall BIM NORD V-08 Warlock's Lucir
CERT CHAMPIONAT 
BH-2 SE UCH Knallåsen's Zodiaco BT-2 Zakeya's Mizz Merizza
BH-3 ES CH FI UCH INT UCH SE UCH Castuo De Calathea BT-3 NORD JV-07 NORD V-07 Warlock's Ligereza
BH-4 FR CH GI CH INT UCH NO UCH SE UCH Garbo De Valle Estrella BT-4 Hot Isle Angelita
BH-R Zakeya's Mr Mistral Ii
CERT
BT-R Rabilargo's Bibiana


GREYHOUND
Domare Alberto Lamperti

BIM Shalfleet Just A Squire
CERT CHAMPIONAT
BIR SE UCH SE V-08 Sobers Jambalaya
BH-2 - BT-2 Telltale's Bedelia
CERT
BH-3 - BT-3 NORD UCH Trendy Appeal 
BH-4 -  BT-4 C.I.B DK UCH SE UCH Skyings Eagle Eyed Ewe
BH-R - BT-R -


IRLÄNDSK VARGHUND
Domare Lyn Appleby

BIM Foresight Najo
CERT
BIR SE UCH Westmount Mel-Ba 
BH-2 - BT-2 SE UCH Art Cuinns Torricella
BH-3 - BT-3 Cazavina's Vindi
CERT
BH-4 - BT-4 Foresight Nicole
BH-R - BT-R Dragon Light's Trollhassel


ITALIENSK VINTHUND
Domare Alberto Lampert

BIM Dervisch Trendsetter
CERT
BIR C.I.B NORD UCH Skogsville's Kickstart My Heart
BH-2 NO UCH SE UCH Flying Spirit's Forever And Ever  BT-2 Py's Indira
CERT
BH-3 Skogsville's Shut Out The Light BT-3 Skogsville's Saturday Night Live
BH-4 NO UCH SE LCCH Dervisch Open Sesame BT-4 Py's Lyrica
BH-R Qvickelyckans Leonardo BT-R Qvickelyckans Tosca


PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG
Domare Pascal Thiery

BIM - BIR DK UCH SE UCH Constanza Tequila El-Cruzado
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -


PODENGO PORTUGES, CERDOSO/MÉDIO
Domare Pascal Thiery

BIM - BIR Fabiene v D Kleiheuvel
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -


PODENGO PORTUGES, LISO/PEQUENO
Domare Pascal Thiery

BIR Habito Da Terra De Montoito
CERT
BIR - 
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -


SALUKI
Domare Kalen Dumke

birbim_tanga
BIR SE UCH Badavie Konquestador  BIM C.I.B NORD JV-07 SE UCH Dabka's Happy 
BH-2 Dabka's Italy
CERT
BT-2 Dabka's Izzie
CERT
BH-3 Dahaqin Adabi Atil BT-3 Dabka's Ishana
BH-4 NORD UCH Baklava's Ushid BT-4 Badavie High Flying Victory
BH-R Elamir Sao Jose BT-R PL CH Barakisch Qarib Ayaz


SKOTSK HJORTHUND
Domare Kalen Dumke

BIM Justso Ben Nevis
CERT
BIR Manticorns Isabella
CERT
BH-2 -  BT-2 NORD UCH Askhults Bess Mc Lugash
BH-3 - BT-3 DK UCH SE UCH Askhults Agnes Mcgrey
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -


SLOUGHI
Domare Pascal Thiery

BIM C.I.B NO UCH NORD UCH Moulay El-Mehdi Al Ashrah  BIR INT UCH NO V-01 NORD UCH NORD V-02 SE LCCH SE V-02-03 Rahina El Bahia Delacite Du Guerrie 
BH-2 Ain Zafir Dargham
CERT
BT-2 NO UCH SE UCH WW-08 Tillieville Xahna Douh
BH-3 C.I.B JWW-08 NORD JV-07 NORD UCH SE LCCH Al Suwiid Batal Bihjan BT-3 C.I.B DK UCH JWW-08 NORD JV-07 NORD UCH SE LCCH Al Suwiid Benazir
BH-4 - BT-4 EUW-06 INT&NORD UCH NO V-06 NORD V-07 SE LCCH SE V-08 Al Suwiid Alacre Khayaal
BH-R - BT-R SE UCH Intissar's Ghania


WHIPPET
Domare Jessie Mcleod & Åge Gjetnes

BIM C.I.B NORD UCH Albicans Music Man BIR SE UCH Twyborn Grey Gardens 
BH-2 Twyborn Big Ben
CERT
BT-2 Twin Hills Glorious
CERT
BH-3 SE UCH Bokellas Rubeus Hagrid  BT-3 Per-Mobile Xantippa
BH-4 Torshammarens Dominic BT-4 -
BH-R Welona's Ikaros BT-R -