1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Tånga Hed 18/6 2011

 

FINALRESULTAT • RASRESULTAT

 

bis1
BEST IN SHOW JWW-09 Nord JV -09 SEUCH Se V -10 Faouziahs Faramir (387)
Ägare Jenny Hall
Uppfödare Anna Larsson, Tanja Sadelheim

bis2
BIS-2 USCH Lehigh Fortune At Champhurst (93)
Ägareare Ray Lindholm
Uppfödare Paula Pascoe o Pamela Smithson, US

bis3
BIS-3 Nord V-10 Bel Amore (344)
Ägare Mikael Larsson
Uppfödare A-K Moen, Norge

bis4
BIS-4 Skogsvilles Honeysuckle Rose (366)
Uppfödare och ägare Therese och Henrik Skog

babyvalp_bis1
BIS BABYVALP Badavie Rocco The One And Only (1)
Ägare Veronika Arvåsen
Uppfödare Marie Brandén & Maria Nordin

babyvalp_bis2
BIS-2 BABYVALP Epic Juicy (34)
Uppfödare & ägare Annalena Almgren & Johan Rosengren

babyvalp_bis3
BIS-3 BABYVALP Knallåsens Jameson (56)
Uppfödare & ägare Helén Wieslander

babyvalp_bis4
BIS-4 BABYVALP Qvickelyckans Telje (345)
Ägareare Nilla Tuveson
Uppfödare Lena Svedin Larsson

valp_bis1
BIS VALP Bokellas Fallenhet För Livet (266)
Uppfödare & ägare Siv Ögren

valp_bis2
BIS-2 VALP Lovoly's Sweet And Easy To Love (347)
Ägare Lotta Magnusson
Uppfödare Y Geiverz, A-C Sjöstrand

valp_bis3
BIS-3 VALP Velikij Onega (100)
Uppfödare & ägare Cecilia Häggström

valp_bis4
BIS-4 VALP Engahöjdens Proud Mary
Ägare Mariane Englund
Uppfödare Lisbeth Bergendahl

junior_bis1
BIS JUNIOR Qirmizi Merlot (6)
Ägare Lena Granath
Uppfödare Ingunn S Eriksson, Nicklas Eriksson

junior_bis2
BIS-2 JUNIOR Blancmange Bay Breeze (49)
Uppfödare & ägare Ove Larsen, Norge

junior_bis3
BIS-3 JUNIOR Play A While The Hours (225)
Ägare Jenny Thomson
Uppfödare Henrik Härling, Mona Lindström

junior_bis4
BIS-4 JUNIOR Ghazoot Bashar (309)
Uppfödare & ägare Ullis Sundell

unghund_bis1
BIS UNGHUND NO V-10 Chininas Ursula Un Uragano Lieve (384)
Ägare Maria Weinehall
Uppfödare Carina Sjöblom

unghund_bis2
BIS-2 UNGHUND Skogsvilles Honeysuckle Rose (366)
Uppfödare & ägare Therese o Henrik Skog

unghund_bis3
BIS-3 UNGHUND Hot Isle Crescencia (322)
Ägare Yvonne Brandt
Uppfödare Annika Jansson o A-M Strömqvist

unghund_bis4
BIS-4 UNGHUND Adagio Move Your Mind (275)
Uppfödare & ägare Stefan Råghammar

brukshund_bis1
BIS BRUKSHUND Chernaks A Gooing (126)
Ägare Eva Flodin
Uppfödare Christina Sjökvist Persson

brukshund_bis2
BIS-2 BRUKSHUND NL UCH Sharwassim Ajib Ibn Shaitaan
Uppfödare & ägare Camilla Haglund

brukshund_bis3
BIS-3 BRUKSHUND SELCCH DKLCCH Little Dragons Italian Dream (368)
Ägare A-C Sjöstrand
Uppfödare Daniella Megue, Tyskland

veteran_bis1
BIS VETERAN IntUCH NordUch LUCH KBHV-04,06,07,08,09 Nord V-07 Sv V-06,07
VDHCH Barizo Pasquinalle El-Cruzado (336)
Ägare Lorraine Björlin
Uppfödare Linda H Rovedal, Norge

veteran_bis2
BIS-2 VETERAN SEUCH DKUCH Askhults Agnes McGrey (97)
Ägare Co C Andersson
Uppfödare C, C o A Andersson

veteran_bis3
BIS-3 VETERAN DKUCH FIUCH INTUCH KBHV-04 SEUCH Dabkas Cassandra (216)
Uppfödare & ägare Liz-Mari Seiholm Persson

veteran_bis4
BIS-4 VETERAN INTUCH SEUCH NOUCH DKUCH FIUCH Adagio The Way You Dream (302)
Ägare Ulla Hjerling
Uppfödare Stefan Råghammar

uppf_bis1
BIS UPPFÖDARGRUPP Knallåsen, irländsk varghund
Helene Wieslander

uppf_bis2
BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Adagio, whippet
Stefan Råghammar

uppf_bis3
BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Warlocks, galgo espanol
Ingela Weinberger

uppf_bis4
BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Ghazoot, sloughi
Ullis Sandell

avelsgrupp_bis1
BIS AVELSGRUPP C.I.B SEUCH DKUCH SELCCH SEVCH KBH V-07
Adagio Captured Sunshine (304)
Ägareare Stefan Råghammar

avelsgrupp_bis2
BIS-2 AVELSGRUPP NOUCH SEUCH Zoe De Valle Estrella (334)
Ägareare Ingela Weinberger

avelsgrupp_bis3
BIS-3 AVELSGRUPP DKUCH FIUCH IntUCh KBH v-04 SEUCH Dabkas Cassandra (219)
Ägare Liz-Marie Seiholm Persson

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

AFGHANHUND

BIM Moorflower's Capolavoro
CERT
BIR SE UCH Jangel's Hell Of A Dream
BH-2 - BT-2 Elisa Du Menuel Galopin
CERT
BH-3 - BT-3 Azmindah's Queen Of T'Desert
R-CERT
BH-4 - BT-4 Moorflower's Cara Mia

 


 

AZAWAKH

BIM -
BIR FI UCH SE UCH Zounadu Amaharzounadu
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

BORZOI

BIM C.I.B DE&VDH CH DK UCH NO UCH SE UCH Velikij Kirgei BIR NO UCH SE UCH Lynx Lady Of The Night
BH-2 Twinbellow's Rachek
CERT
BT-2 EUW-10 NO UCH SE UCH SL CH Japejukan Krasivaja Kira
BH-3 Brassok Christian Dotremont
R-CERT
BT-3 Velikij Ninotschka
CERT
BH-4 Scheztaya Papa Was A Rolling Stone BT-4 Jelistaz Ultimate Collection
R-CERT

 


 

CIRNECO DELL' ETNA

BIM NORD V-10 Colombian Friend's Golden Pepper
CERT
BIR FI V-10 NO V-10 Chininas Ursula Un Uragano Lieve
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

FARAOHUND

BIR JWW-09 NORD JV-09 SE UCH SE V-10 Faouziah's Faramir BIM Vaskurs Plexia Qiwidotter
CERT
BH-2 Vaskurs Idefix Qiwison
CERT
BT-2 Northgate's Kalahari Queen
R-CERT
BH-3 - BT-3 C.I.B DK LCCH DK UCH NO UCH SE LCCH SE UCH Faouziah's Cleopatra
BH-4 - BT-4 -

 


 

GALGO ESPANOL

BIM -
BIR DK UCH JWW-10 NO UCH NORD V-10 Warlock's Ramera
CERT CHAMPIONAT
BH-2 -
BT-2 Hot Isle Crescencia
R-CERT
BH-3 - BT-3 C.I.B DK UCH JWW-08 SE UCH Grey Mountain Belita
BH-4 - BT-4 Hot Isle Concepción

 


 

GREYHOUND

BIM Showline Sporting Lad
CERT
BIR -
BH-2 Sobers Meridian
R-CERT
BT-2 Sobers Maria Callas
R-CERT
BH-3 Dreaming Oceans Astor BT-3 SE UCH SE V-08 Sobers Jambalaya
BH-4 - BT-4 SE UCH Epic Hedonistic

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

BIM SE UCH Dahmrak's Cormac BIR SE UCH Knallåsen's Ädla Ängel
BH-2 Skyes Aslan
CERT
BT-2 SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BH-3 Scintillas Christmas Star
R-CERT
BT-3 Askhults Doreen O'Quinn
CERT
BH-4 Ravensbeech Varro BT-4 SE VCH Cazavina's Vindi
R-CERT

 


 

ITALIENSK VINTHUND

BIM Skogsville's Final Countdown
CERT
BIR Skogsville's Honeysuckle Rose
CERT
BH-2 NO UCH NO V-10 SE UCH Flying Spirit's Forever And Ever BT-2 Skogsville's Dangerously In Love
R-CERT
BH-3 French Love Du Domaine Dechanteloup
R-CERT
BT-3 DK UCH SE UCH SE V-09 Skogsville's Saturday Night Live
BH-4 Dervisch French Touch Des Ombreuses BT-4 Qvickelyckans Leia

 


 

MAGYAR AGAR

BIM NO UCH SE UCH Repülj Dárda BIR Bel Amore
CERT
BH-2 - BT-2 Mijano's Nóri Dárda Után
R-CERT
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG

BIR C.I.B SE UCH Quemh's Allende BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -



PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG

BIR INT&NORD&LU CH KBH V-04-06-O7 KBH V-08-09 NORD V-07 SE V-06-07 VDH CH Barizo Pasquinalle El-Cruzado BIM DK UCH SE UCH SE V-09 SE V-10 Constanza Tequila El-Cruzado
BH-2 SE UCH Madrozicas Don Rodriguez Qashqai BT-2 Benissa Angelita El-Cruzado
Benissa Angelita El-Cruzado
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -



PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO

BIM -  BIR Faidros Xévoa
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

SALUKI

BIM SE UCH SL CH Dabka's Italy
BIR SE UCH Badavie High Flying Victory
BH-2 SE UCH Djelal Drive A Race In Dakar BT-2 SE LCCH SE UCH Dabka's Heaven
BH-3 Dahaqin Baqir
CERT
BT-3 DK UCH FI UCH INT UCH KBH V-04 SE UCH Dabka's Cassandra
BH-4 Dhawati Nadir Ibn Rashid
R-CERT
BT-4 INT UCH NO UCH SE UCH Badavie Uinen
 
CERT Baklava's Valletta 
 
R-CERT Zandirah's Within Temptation 

 


 

SKOTSK HJORTHUND

BIR US CH Lehigh Fortune At Champhurst
CERT
BIM SE UCH Manticorns Isabella
BH-2 - BT-2 Manticorns Ida
CERT
BH-3 - BT-3 DK UCH SE UCH Askhults Agnes Mcgrey
BH-4 - BT-4 -

 


 

SLOUGHI

BIR Ghazoot Bashshar
CERT
BIM Ghazoot Baqilah
CERT
BH-2 Ghazoot Barqash
R-CERT
BT-2 C.I.B DK UCH&KBH V-09 JWW-08 NORD JV-07 NORD UCH SE LCCH Al Suwiid Benazir
BH-3 SE UCH Ain Zafir Dargham BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

WHIPPET

BIM Play A While The Longest Journey
CERT
BIR Bokellas Jenny Nyström
CERT
BH-2 Play A While The Hours
R-CERT
BT-2 C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Adagio The Way You Dream
BH-3 Courtborne Angel Of Raphael BT-3 Adagio Move Your Mind
R-CERT
BH-4 Swaara Joyson BT-4 Skräddaregårdens Kryddan Qarusell